Pražský hrad

náhled mapy

Záběru nejdůležitějšího pražského hradu dominuje Chrám Svatého Víta.

Josef Šmidrkal, 9.8.2005

Diskuse

Yuhů:

Na té fotce je vidět spousta zajímavostí. V první řadě tvar půdorysu hlavních lodí katedrály Sv. Víta -- je to kříž, jak je zvykem u všech velkých gotických katedrál. Přitom zrovna u pražské katedrály si člověk, stoje vedle ní, ten kříž neuvědomí.

Pak je na tom snímku hezky vidět někdejší tvar hradních hradeb,hlavně jižních. Nejzajímavější mi přijde mírný konkávní průběh na jižní straně. Ten je pozůstatkem úplně původní hradní brány a cesty, která k ní vedla (přes dnešní zahradu Na valech). Tudy se chodilo na Hrad od desátého století.

Pokud si prokliknete mapku na Atlas a zvětšíte si ji na největší, koukáte se na nejstarší centrum pražské aglomerace -- na Malou Stranu (spodní Prahu) a Hradčany (horní Prahu). Odmyslete si Sv. Mikuláše s MatFyzem a máte původní Malostranské (Pražské) náměstí, které se tu nacházelo už v desátém století. Odtud vede právě někdejší nejkratší cesta na Hradčany dnešní Zámeckou uličkou (tedy jejím kouskem).

Když se člověk kouká jenom na mapu, tak tyhle věci nevidí.
# 9.8.2005 05:49:20

olinka:

dobri den jemoc ten hrad moc heskej no vidite jaktoje zajimavi hahah pa olina je navždi cassie
# 22.4.2009 08:20:56

Šedě jsou podbarveny příspěvky, které jste už viděli.

Diskuse je uzavřena.

© 2005 Jakub Vrána. Ukázky map jsou převzaty z mapových serverů - věřím, že to pro ně bude dobrá reklama. Můžeme si tykat.