Přečerpávací elektrárna

náhled mapy

"Horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. (Člověk by si myslel, že je to koupaliště.)" Na trochu lepší mapě by to asi vypadalo jako velká vana.

Přečerpávací elektrárny se používají pro vyrovnání spotřeby elektřiny. Když jsou přebytky, voda se čerpá na kopec do takovéto nádrže, ve špičce se zase pouští dolů a vyrábí elektřinu. Něco takového se používá proto, že většinu elektráren je velice drahé pozastavit a následně opět spustit. Zajímalo by mě, jestli se pro vyrovnání spotřeby používají i jiné nástroje, export do Austrálie to asi nebude...

Mirek Chládek, 5.7.2005

Diskuse

Acci:

Mnohem lépe to vypadá trochu oddálené
http://geoportal.cenia.cz/mapmaker/ceu/map/mapa_ru... (bacha, rozlišení 1000x700, moc kB)
# 5.7.2005 09:53:07

Jan Brašna:

Ono to především vypadá dokonale z protějších kopců ;) Prostě useklá hora...

http://tinyurl.com/bz339
http://tinyurl.com/93s5v
http://tinyurl.com/7hypq
http://tinyurl.com/buv5v
# 5.7.2005 20:42:42

michal:

Pěkné foto. Je to zajímavá stavba. Protože toto téma mně zajímá psal jsem tento přízpěvek do diskuse na serweru
http://www.financninoviny.cz/index_view.php?id=197116
Citace:
Četl jsem Vaše příspěvky a je to zajímavé. Všiml jsem si například toho, že větrné elektrárny jsou nestabilní zdroj, to je pravda. Proto by povolování větrných elektráren mělo probíhat s rozvahou a také to zatím tak probíhá.. V praxi by to mohlo probíhat tak, že pokud by rostla produkce větrných elektráren, nutně musí i růst produkce stabilní elektřiny. A tou skutečně bude jaderná elektřina a mohla by jí být a již skutečně je i vodní energie. Ty nestabilní zdroje elektřiny nutně vyvolávají potřebu akumulace. To znamená větrné elektrárny - velké přehrady, nebo dokonce přečerpávací elektrárny. Snad i povodně by se mohli využít. Povodeň je velký potenciál energie, ale žel neumíme tento zdroj energie využívat. Možná že by snad nějaké řešení bylo. vytipovat si zátopová místa, kde se nejčastěji potýkají s velkou vodou, a tam instalovat přečerpávací turbínu. Od ní vést tlakové potrubí do plavebního kanálu, který by byl na nejbližší vrstevnici, třeba o 200 metrů výš a tento kanál by od této zátopové oblasti vedl k přehradní nádrži. Pokud by voda kanálem mohla téci obousměrně, bylo by to dokonalé. V době záplav, je vodní elektřiny přebytek a tak by přečerpávací turbina mohla běžet na plný výkon. Voda by si na sebe vydělala. Takže důvodů pro stavbu takového zařízení by bylo hned několik. Eliminovat dopad velké vody, využít velkou vodu na 100%, akumulovat přebytky vody vůbec, umožnit stavbu nestabilních větrníků. Téma přečerpávacích elektráren, by chtělo zkrátka proklepnout.

# 4.7.2006 03:46:44

Šedě jsou podbarveny příspěvky, které jste už viděli.

Diskuse je uzavřena.

© 2005 Jakub Vrána. Ukázky map jsou převzaty z mapových serverů - věřím, že to pro ně bude dobrá reklama. Můžeme si tykat.